W dniach 13-19.03.2022 r. uczniowie z Ekonomika – Paulina Władyczuk i Marta Skrzypczak pod opieką nauczycielek j. angielskiego – Sylwii Łęczyckiej-Ozimek i Ewy Romaniuk brali udział w projekcie INNOVATIVE DIGITALIZED SCHOOLS Erasmus+ KA229 w Foligno we Włoszech. Było to drugie spotkanie uczestników biorących udział w projekcie z Bułgarii, Rumunii, Włoch, Francji, Turcji i Polski, a tematem działań było wykorzystywanie nowoczesnych technologii w nauce. W projekcie bierze udział w sumie 14 uczniów z naszej szkoły, a kolejne spotkania odbędą się w Polsce, Bułgarii, Francji i Rumunii.
Podczas pobytu we Włoszech młodzież pogłębiała swoją znajomość języka angielskiego w codziennej komunikacji z uczestnikami projektu, uczestniczyła w różnorodnych zajęciach w szkole, zwiedzała Rzym oraz ciekawe miejsca położone w pięknym włoskim regionie Umbria, jak np. Asyż, Spello, Perugia, Bevagna, Valnerina, poznawała inne kultury oraz zgłębiała tajniki narzędzi 2.0, programowania i robotyki. Wszyscy byli pod wrażeniem zapewnionych atrakcji.
Pierwszego dnia naszego przyjazdu do Włoch zobaczyliśmy Colosseum, Ołtarz Ojczyzny, Fontannę di Trevi oraz Schody Hiszpańskie w Rzymie. Kolejnego dnia każda grupa przedstawiała prezentację o swoim kraju, mieście i szkole, po czym wszyscy udaliśmy się do miasteczka Spello znanego z najpiękniej ukwieconych uliczek i balkonów oraz dywanów kwiatowych. Kolejnym punktem wizyty była wycieczka do Asyżu, który słynie z pięknych średniowiecznych krętych uliczek oraz Bazyliki św. Franciszka.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy goszczące nas miasto Foligno, następnie w szkole uczniowie z wszystkich krajów uczestniczących w projekcie prowadzili zajęcia z programowania i kodowania. Tego dnia zostaliśmy również pięknie przywitani w ratuszu przez przedstawicieli rady miasta Foligno. Następnego dnia zawitaliśmy w Perugii, gdzie podziwialiśmy mury z IV i III wieku p.n.e (Arco Ertrusco), następnie przechadzaliśmy się urokliwymi placami i uliczkami Bevagni, gdzie mieliśmy okazję odwiedzić dwa średniowieczne warsztaty, w których można prześledzić tradycyjny średniowieczny proces wytwarzania świec z pszczelego wosku, konopnych sznurów czy jedwabnych tkanin.
Kolejnego dnia mieliśmy okazję zwiedzić akademię mechatroniki oraz fabrykę Umbra Cuscinetti produkującą łożyska lotnicze. Mogliśmy tu poznać rozwiązania high-tech dla sektora lotniczego i przemysłowego. Tego dnia na popołudniowych zajęciach uczniowie składali małe roboty i tworzyli program do ich uruchomienia.
Ostatniego dnia udaliśmy się do Valneriny, doliny w Apeninach słynącej z najwyższego wodospadu w Europie o nazwie Marmore i pięknych miasteczek Norcia i Castelluccio znanych z trufli i produktów z dziczyzny. Mieliśmy okazje wysłuchać ciekawego wykładu na temat rozchodzeniu się fal sejsmicznych i trzęsieniach ziemi w regionie Umbria. Nasz pobyt zakończył się zawodami „Robo-Cup”, podczas których każda z drużyn testowała działanie skonstruowanych przez siebie robotów.
Po tak udanym pobycie z niecierpliwością oczekujemy wizyty młodzieży z 5 zaprzyjaźnionych krajów w naszej szkole w czerwcu.