foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

img 20220625 wa0014 resizedW dn. 19-25.06 dwie uczennice z naszej szkoły: Karolina Wawrzyniuk i Oliwia Żuk oraz trójka nauczycielek, panie: Marzena Mierzwa, Edyta Giedzińska i Renata Salecka wyjechały do Tomar w Portugalii w ramach projektu ERASMUS+ „ECO-EXPERIENCE IN EUROPEAN SCHOOLS”. Uczestniczki spędziły tydzień w pięknej, chociaż wyjątkowo nieupalnej Portugalii, realizując zadania projektowe.

Było to przedostatnie spotkanie grup z Polski, Portugalii, Turcji i Grecji, a finał już niedługo w Polsce! Tematem projektu koordynowanego przez Rumunię są zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi w Europie i na świecie oraz działania proekologiczne wdrażane już dziś w naszych państwach.

Oprócz wielu warsztatów, wizyt w centrach badawczych i prezentacji związanych z ekologią, uczestnicy poznawali kulturę i kuchnię Portugalii oraz doskonalili swoje umiejętności komunikacyjne. Program pobytu obejmował wiele atrakcji. Grupa po przylocie zwiedziła Lizbonę, a potem pojechała do uroczej miejscowości naszych gospodarzy, czyli Tomar w środkowej Portugalii. Miasto zostało założone w XII wieku przez Zakon Templariuszy, a klimatyczny zamek oraz klasztor znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Wśród ciekawych punktów wyjazdu znalazły się kolejno: zaskakująca wycieczka po Lizbonie busem, który okazał się być również łodzią (!), wizyta w okazałym lizbońskim Oceanarium, Zamek i Klasztor Zakonu Chrystusa, czyli Templariuszy w Tomar, wzruszająca uroczystość powitalna w szkole naszych gospodarzy, warsztaty ekologiczne i artystyczne, krótki i udany spływ kajakami, wizyta w tomarskim centrum ekologicznym i warsztaty na temat jakości wody w rzece Nabao, monumentalny klasztor w Batalha, centrum naukowe i interaktywne warsztaty na temat bioróżnorodności ekosystemu w Portugalii oraz urokliwa plaża w Nazare nad Atlantykiem i próba obejrzenia „raju surferów”, czyli najwyższych fal w Portugalii – niestety ocean w tym dniu „nie współpracował” i pokazał swoje całkowicie spokojne oblicze :).

Nie zabrakło też doświadczeń kulinarnych, czyli tradycyjnych regionalnych potraw z owocami morza oraz unikalnych, bardzo słodkich deserów, np. „baba camel”, czyli „broda wielbłąda”. Na zakończenie pobytu gospodarze wręczyli drobne upominki i poczęstowali tradycyjnym rarytasem, czyli smażonymi sardynkami.

Naszych portugalskich gospodarzy zapamiętamy jako ciepłych i otwartych ludzi, którym jesteśmy wdzięczne za tak miło i ciekawie spędzony czas. Dzięki takim projektom możemy bardzo realnie poczuć się Europejczykami i zacząć chronić przed degradacją nasze miejsce na Ziemi.

Szukaj

Serwisy

logo warsztaty

internat

digischool

ekonomiksu

doradztwo

aktywna tablica

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

wsz1

int1

moodle1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz