dsc 7605W ramach projektu „Szkoła równego traktowania” dnia 18 marca bieżącego roku uczniowie klas: 1 Tl, Ts, 2 Tb oraz 3 Tk uczestniczyli w spotkaniu pt. „Sobibór. Pamięć nie zna przedawnienia”. Warsztaty przeprowadzone zostały przez etnografa i historyka pana Marka Bema  wieloletniego dyrektora Muzeum Pojezierza Łęczyńsko –Włodawskiego oraz Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze.

 

Celem warsztatów było przedstawienie zebranym historii jednej nienawiści. Nienawiści  rasy aryjskiej, do rasy żydowskiej oraz następstw jakie pociągnęła ona za sobą dla świata i całej ludzkości w XX wieku .

Prelegent w swoim wystąpieniu podkreślał nieustannie dwie kwestie:

  1.        Człowiek żyjący w XXI wieku przestał reagować na dramat innych ludzi i jest to ogromna zasługa mediów oraz ogólnego znieczulenia jakie zapanowało wśród społeczeństwa.
  2.        Historii nie można tak po prostu zapomnieć. Nie można udać, że te wydarzenia nie miały miejsca. „Wiele mechanizmów, które doprowadziły do tamtych wydarzeń, nadal występuje we współczesnym świecie. […] Pamięć o zbrodniach ludobójstwa powinna przypominać o tych bezprecedensowych wydarzeniach. Pamięć ta musi stać się materią do głębokiej refleksji wyciągania wniosków z tego do czego może doprowadzić zatracenie zdolności  rozróżniania dobra i zła.”

 Nawet w tej chwili, tuż za naszą wschodnią granicą, na naszych oczach rozgrywa się podobny dramat. I tak jak przed laty, tak i teraz świat wydaje się być głuchy na śmierć niewinnych ludzi.

Dlatego wciąż tak ważna wydaje się być  potrzeba poznania historii mechanizmów ludobójstwa ,  by nigdy więcej człowiek człowiekowi nie zgotował tak okrutnego losu bez względu na jego kolor skóry, przekonania polityczne czy religię.