dsc 0300Kolejne spotkanie zorganizowane w ramach tygodnia medialnego dotyczyło kreowania wizerunku w mediach społecznościowych. Zajęcia, przeprowadzone przez zaproszonych gości – p. Magdalenę Rzymowską i Karolinę Kuleszę reprezentujących Bibliotekę Barwna w Białej Podlaskiej miały formę wykładową i ćwiczeniową. Nadrzędnym celem warsztatów było kształtowanie pożądanych zachowań w zakresie bezpiecznego zachowania w sieci. Ważnym aspektem zajęć było zagadnienie dotyczące świadomego i odpowiedzialnego kreowania  wizerunku online oraz bezpieczeństwa w Internecie. Ponadto uczestnicy spotkania zapoznali się z netykietą określającą podstawowe zasady dotyczące tego, jak powinniśmy postępować w sieci, by być zawsze mile widzianym internautą.

            Każdy z uczestników podczas zajęć mógł się zastanowić nad swoją aktywnością w sieci, zadając sobie pytanie: Czy zrobiłem/-am wszystko, by moje nazwisko było kojarzone z pozytywnymi sytuacjami i takimi cechami jak: fachowość, dyplomacja, kultura osobista. Jeśli nie – to warto byłoby zastanowić się nad wprowadzaniem zmian do swoich nawyków związanych z aktywnością w wirtualnym świecie (np. zamiast umieszczania kolejnego kontrowersyjnego zdjęcia na swoim profilu, można spróbować merytorycznie wypowiedzieć się na forum tematycznym skupiającym fachowców z danej dziedziny).

            W dalszej części spotkania mogliśmy podziwiać teksty napisane przez młodzież uczęszczającą na zajęcia prowadzone w ramach Koła Dziennikarskiego „Żółte Dzioby” i Klubu Literackiego Młodych „Salamandra” przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Podczas recytacji wysłuchaliśmy także fragmentów nagrodzonych prac nadesłanych do 3 edycji Konkursu Literackiego dla Młodzieży W świecie fantazji „Zaplatani w sieci”.

            Zajęcia z edukacji medialnej były również okazją do wręczenia nagród osobom, które zostały wyróżnione w konkursie polonistycznym organizowanym cyklicznie w ZSZ nr 1. W tej edycji szkolnych eliminacji zostały nagrodzone trzy osoby z klas pierwszych:

I miejsce – Piotr Szewczyk (kl. 1d)

II miejsce- Wiktoria Sławińska (kl. 1m)

III miejsce – Beata Nikoniuk (kl. 1l).

            Intencją organizatorów konkursu było poszerzenie wiedzy polonistycznej uczniów oraz rozwijanie ich kompetencji lingwistyczno - komunikacyjnych.

            Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc podczas organizacji warsztatów,
a przede wszystkim uczestnikom zajęć za ich kreatywność i odwagę w wyrażaniu swoich opinii.

Zdjęcia: Eryk Koszołko, Szkolne Koło Fotograficzne KADR