img 2643Dnia 4.05.2018 we wczesnych godzinach porannych grupa 32 uczniów i 4 nauczycieli wyruszyła w dwudniową wycieczkę na Białoruś. Trasa wycieczki prowadziła przez miejsca na Białorusi, które znane są nam z polskiej historii i literatury. Celem wycieczki było zapoznanie z kulturą i tradycjami Białorusi.

Po przekroczeniu granicy w  Terespolu uczestnicy wyjazdu  udali się do Zaosia– miejsca urodzenia Adam Mickiewicza, gdzie  zwiedzili z przewodnikiem dworek rodziny Mickiewiczów.  Po spacerze nad jeziorem Świteź, znanym z mickiewiczowskich ballad, uczniowie mieli okazję zwiedzić zabytkowy zespół parkowo-zamkowy Radziwiłłów z XVI wieku w Mirze. Zamek jest jedynym zachowanym kompleksem zamkowym na Białorusi, który został zaliczony do zabytków kultury światowej UNESCO. Zamek ten posłużył Mickiewiczowi za pierwowzór zamku Horeszków z "Pana Tadeusza”.

Wieczorem młodzież obejrzała balet Jezioro Łabędzie w  Teatrze Wielkim Opery i Baletu Białorusi w Mińsku.

Następnego dnia po śniadaniu uczestnicy wyjazdu z przewodnikiem zwiedzali stolicę Białorusi – Mińsk: Bibliotekę Narodową, Ślepiankę - majątek Radziwiłłów do połowy XVIIw., kościół Św. Szymona i Heleny zw. „czerwonym kościołem”, podziemne centrum handlowo - gastronomiczne, katedrę, cerkiew Św. Piotra i Pawła, dwór Wańkowiczów, dom - miejsce kilkunastoletniego pobytu Stanisława Moniuszki.

W drodze powrotnej  młodzież zwiedziła kolejne miasto Białorusi- Brześć. Z przewodnikiem

zwiedziła  Twierdzę Brzeską– zespół fortyfikacji wzniesionych przez Imperium Rosyjskie w pierwszej połowie XIX wieku,  cerkiew św. Mikołaja, cmentarz wojskowy, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

W trakcie wycieczki uczestnicy mieli też możliwość degustacji regionalnych potraw.

Wyjazd edukacyjny był częścią realizacji projektu  ,,Dobra szkoła – lepsza przyszłość” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa lubelskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.