dsc 7440Korzystając z zaproszenia  otrzymanego od pracowników  Muzeum Południowego Podlasia, uczniowie kl. 4 Ti w ramach zajęć z historii i społeczeństwa, wzięli udział w wykładzie „Biała niepodległa” zorganizowanego w ramach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas 1,5 godz. spotkania młodzież mogła wcielić się w odkrywców historii swojej małej ojczyzny, poznając realia Białej Podlaskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki spotkaniu uczniowie wiedzą już, że:

• Biała Podlaska we wspomnianym czasie miała: 5 kin, 3 banki, 3 hotele, 2 elektrownie, 2 restauracje, 1 synagogę, 2 bożnice, 3 kościoły, 2 szpitale.
  • Czas wolny Bialczanie najchętniej spędzali nad Krzną, gdzie korzystali z łódek, kajaków i możliwości aktywnego wypoczynku.
  • Największym problemem mieszkańców miasta był brak higieny i nieustające zagrożenie sanitarne wynikające z braku komunalnego wysypiska oraz kanalizacji.
  • Najpopularniejszym środkiem transportu, który nadawał prestiż właścicielowi pojazdu był – ROWER.  Liczba  jednośladów  w l. 1918 – 39 wynosiła ok. 6300 sztuk. Dla porównania samochodów w tym czasie było 23 sztuki a autobusów 1 sztuka.
  • Spośród 383 sklepów  znajdujących się w mieście, 284 należało do społeczności żydowskiej.
  • Pomnik ODRODZONEJ  RZECZPOSPOLITEJ, który stanął przed Magistratem od strony  ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego jest repliką pomnika, którą ufundowali mieszkańcy miasta tuż po odzyskaniu niepodległości przez Białą Podlaskę .
  • Miasto świętuje uzyskanie pełnej niepodległości dopiero od 13 XII 1918r.

Wykład został uzupełniony archiwalnymi zdjęciami, które zatrzymały w kadrze codzienność jakże innej Białej Podlaskiej. Dzięki temu mieliśmy  możliwość porównania współczesnej wizji miasta z czasami naszych przodków.