dsc 647Za nami  kolejna edycja Tygodnia Edukacji Globalnej. Akcji edukacyjnej organizowanej w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. W jej ramach, w dniach

16 - 18 listopada odbył się  Internetowy Festiwal z udziałem przedstawicieli naszej szkoły.

Motywem przewodnim wirtualnej edukacji połączonej z zabawą było hasło : „Świat w Szkole, Szkoła w świecie”.  Podczas  trzydniowego festiwalu  młodzież z całej Polski mogła:

• uczestniczyć w webinarach, których tematyka poruszała m.in. zagadnienia: kobiet w naukach ścisłych, zmian klimatu czy  migracji -  w warsztatach wzięło udział blisko 200 uczestników ,
  • uczestniczyć w szkolnej grze, która poruszała  tematykę  Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. Plan został przyjęty przez kraje członkowskie ONZ we wrześniu 2015 r. i będzie realizowany do  2030r.  Dokument zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań, które mają być osiągane przez wszystkie strony – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu,  a także obywateli. Skupiają się one wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo.

Podczas gry  realizowane były zadania z 4 bloków  tematycznych: Migracje, Zmiany klimatu, Równość, Różnorodność Biologiczna. – w zabawie wzięło udział 30 szkół,

• wymienić się z innymi uczestnikami przemyśleniami oraz wiedzą dotycząca poruszanych zagadnień,
  • przekonać się, że każdy z nich ma moc do tego by zmienić świat na lepsze. Dla siebie, dla swoich bliskich, dla innych. Bo jest to nasze wspólne dobro.

Wydarzenie odbywało się  pod patronatem  Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej Rady Europy.

Uczestnicy Internetowego Festiwalu dziękują: pani Romualdzie Sarnackiej, kierownik Internatu za udostępnienie pomieszczenia, w którym mogliśmy realizować zadania projektowe oraz  panu Robertowi Kozłowskiemu ,za udostępnienie informacji bez, których nie moglibyśmy wykonać 1 z wylosowanych zadań.