1 m wynikW dniu 18.04.2023 r. zainteresowani uczniowie klas geodezyjnych 3gTP, 4hTP oraz 4rTG wzięli udział w wykładzie otwartym organizowanym przez Akademię Bialską Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej na temat ,,Normalizacja czyli porządkowanie świata – rzecz nie tylko dla inżynierów’’. Prelegentem był zaproszony przez Uczelnię dr inż. Zygmunt Niechoda doradca Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Tematyka wykładu obejmowała:

1. Normalizacja – co to jest i czego dotyczy?
  2. Efekt normalizacji – normy dobrowolne (cechy, rodzaje)
  3. Jak powstają normy?
  4. Norma a prawo techniczne – różnice w podejściu, powoływanie się na normy w przepisach
  5. Rola oceny zgodności
  6. Korzyści z normalizacji i norm (dla produkcji i wymiany dóbr, biznesu, konsumentów, administracji państwowej, makroekonomii)

Dzięki zaproszeniu na wykład otwarty uczniowie mogli szczegółowo zapoznać się z omawianą tematyką, która dotyczy zarówno geodezji, budownictwa jak i zawodów pokrewnych. Młodzież poznała również zastosowanie norm w życiu codziennym. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wykładu, a widocznym efektem ich uczestnictwa jest przyswojona wiedza oraz sporządzona notatka w formie sprawozdania oddana dla nauczyciela organizującego wyjście edukacyjne. Uczniowie naszej szkoły zawarli w niej istotne według nich informacje oraz wnioski, w których opisali własne przemyślenia w odniesieniu do nauk technicznych pod kątem zastosowania norm w zawodzie geodety w którym aktualnie się kształcą.