dsc 0824Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się ogólnoszkolna debata, dotycząca wychowania fizycznego i kultury fizycznej. W dyskusji wzięli udział chętni uczniowie oraz nauczyciele. Zaproszenie przyjął również dyrektor szkoły p. Ireneusz Długołęcki, a także p. Małgorzata Krupska wicedyrektor do spraw wychowawczych.

Debata jest integralną częścią Ogólnopolskiego Programu WF z klasą, do którego nasza szkoła przystąpiła we wrześniu bieżącego roku szkolnego. Koordynatorem działań jest p. Agnieszka Dziewulak, a w skład zespołu nauczycieli wspierających wchodzą: p. Mariola Kurzyńska, p. Anna Choromańska, p. Agnieszka Sęczyk, p. Iwona Zawadzka i p. Bożenna Kasjaniuk. Młodzież koła fotograficznego pod kierunkiem p. Wiesława Kameckiego, przygotowuje fotorelacje z naszych działań.

Wypracowane wspólnie postulaty to:

1. Więcej różnorodnego sprzętu sportowego.
  2. Zwiększenie różnorodności i atrakcyjności miejsc zajęć, głównie na dworze (dostosowanie miejsc, np.: boisko do siatkówki, skoku w dal).
  3. Urozmaicenie zajęć, głównie dla dziewcząt (stepy, skakanki, kometka, hula hop).
  4. Zwiększenie motywacji do ćwiczeń.
  5. Nauczyciele powinni brać pod uwagę wskazówki uczniów.
  6. Nauczyciele powinni być bardziej wyrozumiali w stosunku do złego samopoczucia uczniów (niedyspozycja).
  7. Ujednolicenie wymagań dotyczących stroju sportowego.
  8. Lepszy dostęp do łazienki i toalety bezpośrednio po lekcjach wychowania fizycznego.
  9. Lustra w szatniach, salce gimnastycznej i siłowni.
  10. Modernizacja szatni, a w szczególności dbanie o czystość, dostosowanie do ilości uczniów, wieszaki.
  11. Poprawa czystości obiektów sportowych.
  12. Poprawa wentylacji w salce gimnastycznej i siłowni.
  13. Większa współpraca pomiędzy klasami w czasie lekcji.
  14. Umożliwienie częstszego współzawodnictwa z innymi szkołami.

Podczas dyskusji młodzież nie tylko mówiła o swoich oczekiwaniach, ale też bardzo odważnie i kreatywnie poszukiwała rozwiązań. W związku z tym zadeklarowała:

1. Zmieniać buty.
  2. Szanować i dbać sprzęt sportowy.
  3. Angażować się w zajęcia pozalekcyjne, które będą dostosowane do wszystkich uczniów, systematyczne, ciekawe i atrakcyjne.
  4. Składka uczniów na sprzęt.

Debata spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno dyrekcji szkoły, nauczycieli jak i uczniów.

Zdjęcia: Szkolne Koło Fotograficzne