EKONOMIK ZAPRASZA!!! Zapoznaj się z naszą ofertą!

• Kierunki 2019
  • fryzjer
  • programista
  • rachmistrz

dsc 8132„Nie mam prawa robić ani mówić czegokolwiek, co pomniejsza człowieka w jego własnych oczach. Liczy się nie to, co ja myślę o nim, lecz to, co on myśli o sobie samym. Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem”.

Antoine de Saint-Exupéry

W ramach ogólnopolskiego projektu „Szkoła Równego Traktowania” młodzież naszej szkoły miała możliwość przekonać się  jak wielkim wyzwaniem jest bycie częścią życia wychowanka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Z  placówki tej mogą bowiem  korzystać dzieci, które z powodu swej niepełnosprawności nie mogą uczęszczać do przedszkola, szkoły o charakterze masowym. Wychowankami  zaś mogą zostać dzieci od 3 roku życia do ukończenia edukacji, ale nie dłużej niż do 25 roku życia.

Dzięki uprzejmości pani wicedyrektor Internatu Ewy Kozłowskiej oraz kadry wychowawczej uczniowie dostali szansę  zostania „rodzeństwem” 10 podopiecznych Internatu, który w okresie nauki szkolnej dla wielu uczniów staje się drugim domem i zapewnia im prawidłowe warunki funkcjonowania. (Internat jest częścią integralną SOSW).

Zadanie nie było łatwe – młodzież wspólnie z opiekunami ośrodka zajmowała się podopiecznymi od chwili zakończenia przez nich zajęć lekcyjnych do momentu podwieczorka.

Czynności jakie wspólnie wykonywali obejmowały m.in.  przyprowadzenie  podopiecznych ze szkoły do internatu, zmianę ubrań wierzchnich na internatowe, wspólną zabawę, nawiązanie relacji interpersonalnych, poznanie zwyczajów i zachowań dzieci.

Dla zdrowych osób każda z tych czynności nie stanowi żadnego problemu, dla mieszkańców ośrodka jest wielkim wyzwaniem. Zwłaszcza gdy pojawiają się w ich otoczeniu nowe, nieznane twarze, które zaciekawiają, czasem denerwują, ale dają też wiele radości.

Uczestnicy spotkania mogli zatem sprawdzić ile jest w nich cierpliwości, opanowania oraz empatii dla drugiego człowieka i czy potrafią zerwać etykietkę INNEGO z każdego swojego podopiecznego.

Program „Mój starszy brat, moja starsza siostra”, w którym wzięli udział  nasi uczniowie, okazał się  wartościowym doświadczeniem dla każdego z nich.

Więcej na temat działań podejmowanych w ramach projektu można znaleźć pod adresem

na rok szkolny 2024/2025

e edukacja l