EKONOMIK ZAPRASZA!!! Zapoznaj się z naszą ofertą!

• Kierunki 2019
  • fryzjer
  • programista
  • rachmistrz

dscf3350W dniach 22-23 czerwca uczniowie klasy 2 TA uczestniczyli w spływie kajakowym rzeką Krzną na trasie Porosiuki – Koczukówka – Neple. Opiekę nad młodzieżą sprawowało trzech nauczycieli p. J. Król, p. M. Sobczak i p. T. Chazan. Dodatkowo nad bezpieczeństwem wszystkich na wodzie czuwali dwaj instruktorzy kajakarstwa, a zarazem ratownicy WOPR   p. Marek i p. Artek.

Pierwszego dnia po załadowaniu i zabezpieczeniu bagaży, dopasowaniu kamizelek, wybraniu kajaków i wioseł dobraliśmy się w pary i po krótkim instruktażu o godzinie 10.00 wystartowaliśmy. Dla wielu z nas był to pierwszy spływ kajakowy, toteż początki były trudne. Kajaki dość często były „nieposłuszne” wioślarzom i zamiast płynąć z nurtem rzeki zawracały, wbijały się w brzeg, lądowały w szuwarach bądź osiadały na mieliznach. Na trasie mieliśmy dodatkowo do pokonania kilka przeszkód, takich jak powalone drzewa, czy jazy, gdzie byliśmy zmuszeni do przenoszenia kajaków brzegiem. Dlatego gdy, po przepłynięciu 25 km o godzinie 15.30 dotarliśmy do Koczukówki byliśmy bardzo zmęczeni, a często też zmoczeni. Na szczęście w miejscu naszego noclegu, gospodarstwie agroturystycznym Kraciówka, czekał na nas ciepły posiłek. Po nim był czas wolny na odpoczynek, spacery w malowniczej scenerii, grę w siatkówkę lub karty i walkę z wygłodniałymi  komarami. Dzień ten zakończyliśmy przy kominku piekąc kiełbaski i susząc to co się dało wysuszyć z naszych ubrań.

Drugiego dnia po porannej pobudce, śniadaniu i spakowaniu bagaży o godzinie 9.00 byliśmy gotowi do zwodowania naszych kajaków. Tego dnia mając już spore doświadczenie kajakarskie z dnia wcześniejszego płynęliśmy o wiele sprawniej. Nie straszne nam były jazy i inne progi wodne, które teraz „przeskakiwaliśmy” na kajakach. Nie zlękliśmy się też kapryśnej pogody i w rekordowym tempie już o 13.00 przybiliśmy do brzegu w Neplach, a przepłynęliśmy tego dnia 20 km. Niemniej jednak po drodze zdążyliśmy się pozachwycać malowniczością meandrującej rzeki Krzny. Jej koryto wcina się w swoiście ukształtowany teren będący efektem połączenia się w pobliżu Nepli doliny dwóch największych rzek Podlasia - Krzny i Bugu.

W Neplach mogliśmy podziwiać nadbużańskie krajobrazy spacerując ścieżką przyrodniczą wzdłuż urwistego brzegu Bugu prowadzącą przez rezerwat „Szwajcaria Podlaska”. Spacer ten zakończyliśmy przy słynnym czołgu, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Stąd część grupy busem powróciła do Białej, ale najwytrwalsi wsiedli na rowery, aby powrócić na dwóch kółkach. Jazda nie była łatwa, gdyż przez większość 40 km drogi padał deszcz i wiał przeciwny wiatr. Nie zrażając się tymi warunkami atmosferycznymi o godz. 17.30 szczęśliwie (poza jednym kapciem) dojechaliśmy do naszej szkoły. Co prawda byliśmy cali przemoczeni, ale i pełni niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spływu.

na rok szkolny 2024/2025

e edukacja l