EKONOMIK ZAPRASZA!!! Zapoznaj się z naszą ofertą!

• Kierunki 2019
  • fryzjer
  • programista
  • rachmistrz

dsc 0906Czym jest mowa nienawiści w przestrzeni publicznej , gdzie najczęściej możemy się z nią spotkać, kogo może dotknąć  i co należy zrobić gdy staniemy się jej ofiarą, na te i wiele innych pytań odpowiadał w dniu 19 listopada młodszy inspektor  Gerard Bah, pełnomocnik Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowieka oraz absolwent Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka.

Celem warsztatów było uświadomienie zarówno młodzieży, jak i nauczycielom, że ze zjawiskiem mowy nienawiści spotykamy się każdego dnia i należy na nie reagować, bo jest to przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności. I tak naprawdę od nas zależy czy  będzie się ono rozprzestrzeniało, czy będzie dochodziło do kolejnych tragedii z udziałem osób, które nie są w stanie udźwignąć ciężaru jaki niesie ze sobą nienawiść.

Nikt bowiem , jak podkreślał wielokrotnie  prowadzący spotkanie,  nie może nam zabronić ani noszenia czerwonych spodni, ani wyznawać (lub nie wyznawać) innej wiary, czy też myśleć inaczej niż wszyscy. Jesteśmy wolnymi, inteligentnymi  ludźmi, dlatego powinniśmy szanować siebie nawzajem z całym bagażem naszych wad i zalet, które każdy z nas posiada.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach kontynuacji działań podejmowanych w projekcie Szkoły Równego Traktowania, którego uczestnikiem był ZSZ nr 1 w roku szkolnym 2014 /15.

„Twój Chrystus – Żydem,

Twoje auto – Japończykiem,

Twoja pizza –włoska,

Twoja demokracja –grecka

Twoja kawa-brazylijska,

Twój urlop –turecki,

Twoje liczby – arabskie,

Twoje pismo – łacińskie,

i TYLKO Twój sąsiad –OBCY ??”

na rok szkolny 2024/2025

e edukacja l