foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

czas niezomnych 11 20230313 2020295000Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będący wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, jest obchodzony w Polsce od 2011 roku.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie, z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców  IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Czytaj więcej...

konkurs na najpikniej udekorowany pokoj 3 20230227 1672051652W miesiącu styczniu rozstrzygnięty został konkurs zorganizowany przez opiekuna sekcji higienicznej, Panią Krystynę Tarkowską, na najpiękniej udekorowany pokój.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

miejsce I – mieszkanki pokoju 41

miejsce II – mieszkanki pokoju 53 i 48

miejsce III – mieszkanki pokoju 30 i 61

miejsce IV – mieszkanki pokoju 58 i 59.

Serdecznie gratulujemy!!! Dziękujemy za udział, wkład pracy, kreatywność i integrację.
Nagrody w postaci słodkich upominków otrzymały zwyciężczynie i laureatki.

Czytaj więcej...

wlentynki 2023 4 20230227 1583985199„Walentynki w naszym internacie, to nie tylko święto dla zakochanych. To dzień radości, życzliwości, miłości oraz szacunku dla drugiego człowieka.

W dniu tak szczególnym nie mogło zabraknąć okolicznościowych ozdób, w których dominował kolor czerwony. Działała także „Poczta Walentynkowa”, do której wszyscy mogli wrzucić serduszka i kartki z wyrazami sympatii, a specjalni „posłańcy” dostarczyli przesyłki do rąk adresatów.

Panowała wśród nas miła, serdeczna atmosfera, a cały dzień był wypełniony pozytywnymi myślami i humorem. Za organizację tego przedsięwzięcia dziękujemy Radzie Samorządu Internatu i Pani Wioletcie Kozakiewicz.

Czytaj więcej...

uroczysta kolacja 1 20221222 1508134675Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdkę na niebie?

Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać.


                                   ks. Jan Twardowski


Wieczór w dniu 15 grudnia w naszym internacie był wyjątkowy. Odbyło się wtedy uroczyste spotkanie wigilijne. Aby tradycji stało się zadość, obecni złożyli sobie życzenia, skosztowani tradycyjnych potraw wigilijnych, wspólnie śpiewali kolędy. Spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze.

Czytaj więcej...

gotowe na wita 15 20221220 1463715645Święta, to magiczny dla nas wszystkich okres. Cieszymy się siedząc przy stole, dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia. Nie tylko potrawy, ale i ozdoby są ważne, tworzą klimat. Aby wprowadzić ten wspaniały, świąteczny nastrój sekcja kulturalna, pod opieką Pani Anny Matusiewicz, w pierwszych dniach grudnia udekorowała internat.
Zagościły u nas choinki, światełka i ozdoby świąteczne, co zwiastuje rychłe nadejście świąt Bożego Narodzenia.

Dziękujemy za stworzenie tej przyjemnej, magicznej atmosfery.

Czytaj więcej...

pieczemy i dekorujemy pierniki 6 20221212 1270521868W dniu 9 grudnia 2022 roku Pani Krystyna Tarkowska i Pani kierownik Romualda Sarnacka przeprowadziły w naszym internacie warsztaty piernikowe.

 Chętne wychowanki miały okazję samodzielnie wałkować ciasto, wykrawać, piec
i dekorować pierniki. Pod czujnym okiem naszych Pań, specjalistek od pierników, dziewczęta wykazywały się pomysłowością w tworzeniu świątecznego przysmaku.

Wspólne dekorowanie pierników stało się naszą tradycją, pozwala tworzyć niepowtarzalną atmosferę i piękne kreacje, które można zawiesić na choince, podarować komuś bliskiemu lub po prostu… zjeść. Warsztatom towarzyszył nieustanny śmiech, a w powietrzu unosił się pachnący piernikami świąteczny nastrój. Dziękujemy za miło spędzony czas.

Czytaj więcej...

mikoajki 1 20221212 12557688066 grudnia obchodzony jest dzień świętego Mikołaja, czyli Mikołajki. Święto zostało ustanowione w celu uczczenie pamięci biskupa Mikołaja z Miry. Według legendy, biskup umożliwił trzem ubogim pannom wyjście za mąż, ponieważ dyskretnie podrzucił im posag, który pozwolił na poślubienie wybranka. Podania i legendy przekazują informacje o licznych uzdrowieniach oraz niesionej przez świętego Mikołaja bezinteresownej pomocy.
W Polsce zwyczaj wręczania prezentów pojawił się w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały od dorosłych owoce, słodycze i dewocjonalia.

6 grudnia nasza społeczność internacka gościła specjalnego gościa. Na zaproszenie Zarządu Samorządu Internatu i Pani kierownik – Romualdy Sarnackiej przybył Mikołaj, który obdarował nas symbolicznymi podarkami w postaci słodyczy i owoców.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę, poświęcony czas, pamięć i słodkości.

Czytaj więcej...

wiatowy dzie rzucania palenia 7 20221212 1735636001Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowaną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności.
Dlatego, jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony każdego roku w trzeci czwartek listopada, ponieważ ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego, czy wpływu na zdrowie papierosów elektronicznych.

17 listopada Zarządu Samorządu Internatu, pod kierunkiem Pani Wioletty Kozakiewicz zorganizował dla mieszkanek internatu zajęcia profilaktyczne. Światowy Dzień Rzucania Palenia jest bardzo dobrą okazją na podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem, który niszczy zdrowie, a nawet życie palacza i jego najbliższych. Internatki mogły zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na temat szkodliwego wpływu papierosów na nasze zdrowie.

Czytaj więcej...

pamitamy 1 20221111 1865466784„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”te słowa księdza Jana Twardowskiego nabierają szczególnego znaczenia na początku listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, skłania nas do refleksji na temat śmierci i wspomnienia tych, których nie ma już z nami. 

W dniu 2 listopada, jak co roku, nasze wychowanki paliły znicze na grobach byłych nauczycieli, pracowników szkoły i internatu, znanych Bialczan, żołnierzy.

Wyjście zorganizowała sekcja kulturalno – naukowa, pod opieką Pani Anny Matusiewicz.

Czytaj więcej...

konkurs fotograficzny 9 20221103 1638797955Dnia 25 października 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pt.: „Jesień widziana moimi oczami”.

Młodzież z zaangażowaniem wykonała bardzo ciekawe prace, pięknie przedstawiające jesień.
Pani Anna Matusiewicz, która była inicjatorką konkursu, wręczyła wszystkim autorkom skromne upominki.

Dziękujemy uczestniczkom. Gratulujemy talentu i kreatywności.

Czytaj więcej...

1

Dnia 11 listopada 2022 roku Pani Wioletta Kozakiewicz, opiekun Zarządu Samorządu Internatu, zorganizowała naszej młodzieży wspólne wyjście do kina na prelekcję filmu dokumentalnego: „ANIA”.

Ania” to wzruszająca opowieść o przedwcześnie zmarłej polskiej aktorce - Annie Przybylskiej, niezapomnianej Marylce z serialu „Złotopolscy”. Twórcami filmu są Krystian Kuczkowski i Michał Bandurski, którzy przybliżyli historię odważnej, kochającej życie
i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni. Pełnometrażowy film dokumentalny prezentuje wywiady oraz niepublikowane dotąd materiały z prywatnych archiwów, dzięki którym można zobaczyć portret kobiety utrzymującej równowagę pomiędzy publicznym życiem zawodowym a życiem rodzinnym.

Czytaj więcej...

spotkanie z ks sawkiem 7 20221103 1212174875W dniu 11 października 2022 r., na zaproszenie Pani Anny Matusiewicz – opiekuna sekcji kulturalnej, odwiedził nas ksiądz egzorcysta – Sławomir Szypulski.

Ksiądz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej posłudze. Wyjaśnił m.in.: co to są egzorcyzmy, jak rozpoznać, że osoba jest opętana, dręczona czy chora psychicznie. Wyczerpująco starał się udzielić odpowiedzi na pytania młodzieży, związane ze „zniewoleniem”, ateizmem, czy wpływem mocy demonicznych na ludzkie życie.

Dziękujemy księdzu za ciekawe spotkanie, rozmowę i poświęcony nam czas.

Czytaj więcej...

zyczenia

Przedstawicielki  Samorządu Internatu – Karolina Szot, Paula Pawłowicz, w imieniu całej społeczności internatu zrobiły nam – wszystkim pracownikom internatu, bardzo miłą niespodziankę.

Oprócz serdecznych życzeń, ciepłych słów i podziękowań otrzymałyśmy drobne upominki, własnoręcznie wykonane przez naszą młodzież.

Dziękujemy…

Czytaj więcej...

otrzsiny 2022 1 20221024 10215922395 października 2022 r. był ważnym dniem w naszym internacie. Odbyły się wtedy „otrzęsiny” wychowanek z klas pierwszych, zorganizowane przez Radę Samorządu Internatu, pod opieką pani Wioletty Kozakiewicz. Głównym celem tego spotkania była integracja i bliższe poznanie poprzez zabawę.

Po autoprezentacji wszystkich pierwszoklasistek i wykonaniu wybranego zadania (z kategorii: Kalambury; Pytania; Jaka to melodia? nastąpiło zespołowe mierzenie stołu zapałką oraz rysowanie z zamkniętymi oczami. Na koniec odbył się taniec z balonem). Następnie dziewczęta złożyły ślubowanie, po czym otrzymały pamiątkowe dyplomy i zostały oficjalnie przyjęte do społeczności internackiej. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze,
z dużą dozą humoru, który sprzyja tworzeniu pozytywnych relacji.

Czytaj więcej...

integracyjne wyjcie do kina 1 20221023 1340384294Dnia 21 września 2022 roku opiekun sekcji kulturalnej – Pani Anna Matusiewicz, w ramach integracji zorganizowała mieszkankom internatu wyjście do kina na film „Orlęta. Grodno ‘39”.
Film przedstawia dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

Czytaj więcej...

Szukaj

W galerii...