img 20240311 110700 wynik„Czasami są takie kwiaty, które na noc się zamykają. I tak samo w życiu ludzkim jest. Człowiek ma swoje etapy, lata gdzie jest bardzo bujny, otwiera się a potem  się gdzieś  tam kurczy. Jak choruje, to ta uwaga jednocześnie skupia się  do wewnątrz i coraz mniej otwiera się do świata zewnętrznego. Ja to wszystko maluję do póki jest. […] Wszystko ma ogromny sens […] . Przecież całe życie myślimy o tym co ten kres, ta graniczność spowoduje. […]” Stanisław Baj

Opowieści  o przemijaniu , o  sile natury, jej pięknie i tajemnicach stały się motywem przewodnim warsztatów klasy 2k, które miały miejsce  w Muzeum Południowego Podlasia. Uczniowie podczas zajęć mieli możliwość prześledzenia dorobku artystycznego Honorowego Obywatela miasta Biała Podlaska  - Stanisława Baja. Twórcy który w sposób szczególny, bo przez urodzenie  związany jest  z  Podlasiem  i jego ukochaną rzeką  Bug . Symbolem  oczyszczenia, trwania i przemijania.

Stanisław Baj to przede wszystkim malarstwo, grafika oraz rysunek i to one stały się inspiracją małych dzieł jakie zostały stworzone po obejrzeniu wystawy „Świadkowie życia” oraz przemyśleń na temat ulotności naszego życia i tego co w nim powinno być najważniejsze.