dsc01028W ramach szkolnego doradztwa zawodowego zainteresowani uczniowie z klasy II H przeprowadzili wywiad z panią Moniką Gąsiecką właścicielką sklepu „Kawa z Pianką”.

Podczas spotkania z panią Moniką uczniowie mieli możliwość pozyskania  unikalnej wiedzy zdobytej przez nią w trakcie prowadzenia działalności  gospodarczej.

Dorota Stepiuk-Drewulska

szkolny doradca zawodowy

Zapis wywiadu

1. Pani zdaniem, kto to jest przedsiębiorca i jakie powinien mieć predyspozycje?

Uważam, aby być przedsiębiorcą trzeba najpierw być człowiekiem. Moim zdaniem najważniejsze jest zdrowie,  samodyscyplina, pokora i szacunek do klienta.

2. Skąd narodził się pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej?

Pomysł narodził się ze zmiany planów zawodowych i odkrycia nowej pasji.

3. Czy prowadzenie sklepu Kawa z Pianką uważa Pani za strzał w dziesiątkę?

Tak, uważam za strzał w dziesiątkę. Dzięki temu mogę robić to co lubię i rozwijać swoje talenty.

4. Czy spotkała się Pani ze stwierdzeniem, że przedsiębiorca pracuje zawodowo 24h/dobę?

Tak, spotkałam się z takim stwierdzeniem, ponieważ każdy przedsiębiorca mający swoją działalność gospodarczą ciągle pracuje. Co za tym idzie, bardzo ciężko jest znaleźć czas dla siebie, rodziny i na odpoczynek.

5. Która lub, które z Pani cech przyczyniła/przyczyniły się do rozwoju Pani sklepu?

Do rozwoju mojego sklepu przyczyniły się między innymi pracowitość, pokora i samodyscyplina.

6. W którym roku założyła Pani swój interes?

Swój interes założyłam w 2014 roku.

7. Dlaczego usytuowała Pani swój sklep przy ulicy Janowskiej?

Mój sklep usytuowałam przy ulicy Janowskiej, ponieważ jest w centrum miasta oraz w ciągu obiektów handlowych i jest łatwo dostępny dla klientów.

8. Czy planuje Pani w przyszłości otworzyć kolejne sklepy o tej samej branży?

Tak, miałam jakiś czas temu takie zamiary, ale razem z mężem podjęliśmy decyzje, że to nie jest odpowiedni czas. Ale oczywiście mam takie plany i chcę dążyć do ich realizacji.

9. Czy sprzedaż herbat i kaw  jest związana z porą roku? Mam na myśli czy zimą sprzedaje Pani więcej?

Tak, jak najbardziej,ponieważ mój sklep jest związany z branżą prezentową, wzmożony ruch zaczyna się już w listopadzie, ponieważ zbliżają się Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia. W każdą porę roku są okazje, aby kupić niespodzianki swoim bliskim. Latem odwiedza mój sklep dużo turystów, którzy są zachwyceni ofertą i klimatem panującym w moim lokalu.

10.Jaka jest rada dla ludzi, którzy wahają się biznes czy etat?

Przede wszystkim przy własnym biznesie jest o wiele ciężej i trudniej. Wymaga to dużo poświęcenia i zaangażowania. Etat jest zdecydowanie lepszą opcją dla osób, które chcą mieć więcej czasu dla siebie i rodziny.

11. Co jest najważniejsze w prowadzeniu biznesu?

Moim zdaniem najważniejsze są predyspozycje i brak obaw przed podejmowaniem ryzyka.

12. Gdyby mogła Pani cofnąć czas co zmieniłby Pani w prowadzeniu firmy?

Większość moich decyzji uważam za trafne. Gdybym miała coś zmienić to bym bardziej zaryzykowała na początku. Złe decyzje traktuję jako lekcje.

13. Dlaczego biznes, a nie etat? Gdyby Pani miała taką możliwość, to wybrałaby Pani pracę na etacie? Czy to, co Pani robi teraz?

Uważam, że praca powinna przynosić przede wszystkim satysfakcję i radość niezależnie, czy jest to etat, czy własna działalność.

14. Co poradziłby Pani osobom, które chciałyby rozpocząć działalność gospodarczą?

Przede wszystkim nie rezygnujcie, słuchajcie podpowiedzi, ale zawsze miejcie własne zdanie. Nie ma problemów, których nie da się rozwiązać. Dobrze zaplanujcie cały proces realizacji, uczcie się i działajcie.

15. Co chciałaby  Pani przekazać młodzieży z technikum?

Moją radą jest aby czytać dużo książek, słuchać osób starszych i rozmawiać z rodzicami. Ważna jest również pielęgnacja tradycji rodzinnych.

Dziękuję bardzo serdecznie za rozmowę.